دسامبر 17, 2020

علوم مورد نیاز در کشاورزی هوشمند

 در آبیاری هوشمند از علوم گوناگون مانند برق ، مکانیک ، آب و هوا ، جغرافیا ، مهندسی کشاورزی و زمین شناسی و غیره استفاده می شود.

برخی از این  علوم چنان به هم تنیده شدن که مرز های بین آن ها کمرنگ شده است.

برای کنترل و پردازش سیستم آبیاری از علم برق به ویژه شاخه الکترونیک استفاده میشود.از کنترلر و سنسور های متفاوت و گوناگون نیز استفاده می شود که هر کدام از این سنسور ها و اندازه گیری ها بر پایه علوم دیگر فعالیت میکنند.

سیستم های اندازه گیری و سنسور های رطوبت سنجی و دما  بر پایه علم مکانیک و ترمودینامیک عمل میکنند و با کمک الکترونیک کار رطوبت سنجی خاک و هوا و دما را انجام میدهند. و به کمک آن ها وضعیت را به بهترین حالت ممکن میرسانند.

با کمک علم هواشناسی و داده های هوایی و ماهواره ای ، پیش بینی آب و هوا و رطوبت سنجی میتوان میزان آبیاری و همچنین زمان مناسب برای سمپاشی و غیره را مشخص کرد. با استفاده از تصاویرهوایی میزان مواد معدنی در خاک را تشخیص داده و متناسب با اطلاعات بدست آمده به تقویت زمین مبادرت میکنند.
سنسور های تشخیص دهنده میزان نور با دادن داده ها به کنترلر ها میزان نور سالن های گلخانه ای را کنترل میکنند.

در قسمت آبیاری و لوله کشی،علم مکانیک سیالات بسیار کاربردی و لازم است.میزان انتقال آب با استفاده از سنسور های دبی سنجی که بر پایه همین علم است نقش اساسی را ایفا میکند.در گلخانه ها دما و سلامت هوا را با سیستم تهویه مناسب در حالت مطلوب نگه میدارند که این کار توسط متخصصان مکانیک تاسیسات اجرا می شود.
با استفاده از علم کامپیوتر(برنامه نویسی) داده ها را تحلیل و به قسمت های کنترل کننده دستورات لازم صادر میشود.

استفاده از مهندسی متالورژی و انتخاب متریال مناسب در کم شدن استهلاک قطعات و طول عمر آن ها و محافظت از قطعات و دستگاه های مورد استفاده از خوردگی و عوامل محیطی ضروری است.
علم کشاورزی و مهندسی کشاورزی و گیاه شناسی  با قرار دادن داده ها و اطلاعات مورد نیاز برای رشد مطلوب و بهینه نقش اساسی در رشد و بهره وری بالا ایفا میکند.کار این گروه از مهندسین و محققین از ابتدای شروع به تولید محصول و انتخاب بذر مناسب تا پایان و بهره برداری می باشد.کار های حساس و مهم که آینده سرمایه گزاری به آنها وابسته است.این اطلاعات با استفاده از تحقیقات علمی بسیار به دست می آید و با این داده ها سیستم کنترل مرکزی شرایط مطلوب و مناسب گیاه را فراهم میکند.